Ana sayfa Açık Hava Egzersizleri Street Workout & Calisthenics çalışmalarına nasıl başlayabilirim?

Street Workout & Calisthenics çalışmalarına nasıl başlayabilirim?

2100
PAYLAŞ

Öncelike Street Workout & Calisthenics sportif faaliyetine, vücut ağırlığımızla yapılan hareketlerde profesyonelleşerek başlayabiriliriz. Vücut Geliştirme ve Fitness sporuyla; kuvvet oluşumu ve adele yoğunluğu kazanımıyla altyapıyı oluşturup, bu sportif faaliyete başlamadan önce sağlam bir temel atmış oluruz. İlk etapta şu üç temel vücut ağırlığını kullandığımız harekette belirli bir seviyeye gelmeliyiz:

sw-021) Push Up (Şınav)

2) Pull Up (Barfiks)

3) Paralel Dips (Daldırma)

Bu hareketleri ve bunların varyasyonlarını iyi öğrendiğimiz takdirde Freestyle (Serbest stil) hareketlerde de o derece iyi oluruz. Saydığımız üç hareketten sonra ikinci etapta öğrenmemiz gereken hareketler şunlardır:

4) Muscle Up: Barfiks barının aşağısından başlayıp omuz ve kol kaslarınız vasıtasıyla kendinizi barın yukarısına doğru çekme hareketi.

5) L-sit Hold L duruşu: Avuç içleriniz aşağı bakacak şekilde elleriniz yerde, kalçanız yere temassız bir halde konumlanacak şekilde bacaklarınızı dizler gergin yada hafif bükülü bir şekilde öne uzatarak, parmak uçlarınız karşıya yada yukarı bakacak şekilde kitlenmeye çalışın.

sw-016) Handstand (Amuda Kalkma): Avuç içlerimiz aşağı bakacak şekilde ellerimiz yerde, kollar gergin yada hafif bükülü olacak şekilde baş aşağı kitlenme hareketi)

7) Tuck Planche:  Dizler bükülü ve karına çekik bir pozisyonda, kollar gergin yada hafif bükük olacak şekilde yere paralel bir şekilde duruş.

8) Frog Stand (Kurbağa Duruşu): Dirsekleriniz hafif dış yanlara bakacak şekilde, dizlerinizin iç yan kenarları dirseklerinizin üst kısmına konumlanmalıdır. Daha sonra ayaklarınızı yerden kesip dengenizi kontorllü bir şekilde sağlayarak, yere paralel bir şekilde duruş yapılmalıdır.

Kalan bu beş hareketi ve bunların varyasyonlarını öğrendiğiniz takdirde,tam manada hazırsınız demektir.Haftanın üç günü bu hareketleri uygulamanız yeterli olacaktır.

Temel hareketlerde, her hareket başına yapılabilecek maksimum tekrar sayısı x4 set metodunu uygulayın. Her setten sonra dinlenme süreleriniz 3-4 dk arasında olmasında fayda var. Bu method hem maksimal rekorlarınızı, hem de genel kas dayanıklılığınızı arttıracaktır.

SAĞLIKLI KALMAK İÇİN ARAMIZA KATILIN

PAYLAŞ
Spor hayatına 7 yaşında güreş ile başladı. Kickboks 56 kg Türkiye Şampiyonu (2011). Kickboks Avrupa 2.liği (2011). 2011 yılından itibaren “Street Workout & Calisthenics’’ sporunda çalışmalarına devam ediyor.