Ana sayfa Açık Hava Egzersizleri Street Workout Dünya Kupası 2015 – Dubai Macerası

Street Workout Dünya Kupası 2015 – Dubai Macerası

639
PAYLAŞ

“World Street Workout & Calisthenic Federation’’
(WSWCF)’nin düzenlemiş olduğu
Street Workout Dünya Kupası 2015
Dubai’de gerçekleşti

Yine her zamanki gibi sosyal medya ortamından davet edildiğim bir şampiyonaya girme hazırlığındaydım. Global olarak kendimin ve ülkemin bir yerlere gelmiş olması gurur verici bir duygu. Önceden videolarını izlediğimiz ve her seferinde “Aa, bu adam bu hareketi nasıl yapıyor?’’ diye tabir ettiğimiz şahısları, aslında o kadar da gözümüzde büyütmememiz gerektiğinin farkına vardım diyebilirim. Umarım ilerleyen zamanlarda, bu duyguyu diğer Street Workout sporcusu arkadaşlarım da yaşayacak!

Dünyada şu an iki tane Street Workout Federasyonu bulunmaktadır. Bunlardan biri ‘’World Street Workout & Calisthenics Federation (WSWCF)’’ , diğeri ise ‘’World Street Workout & Street Lifting Federation’’. Her ikisinin amacı aynı gözükse de, aslında kendi içlerinde bir mücadele halindedirler. İkisinin de ortak amacı Dünyanın tek street workout federasyonu olmak istemeleridir. WSWCF’nin kurucusu Maris Slezins (Letonya)’dır, WSWSLF’nin kurucusu ise Denis Minin(Ukrayna)’dır. Ben geçen sene ‘’Street Workout Pro’’ sponsorluğunda olan,  yukarıda bahsettiğim 2.federasyondan yarışmaya girmiştim. Bu sene ise yukarıda bahsettiğim ilk federasyon üzerinden yarıştım.

Neyse, ufaktan konumuza dönmeye başlayayım. 15 Nisan günü tüm hazırlıklarımı yaptım ve yarışmaya hazırdım. Yolculuğum ise bahar aylarında ve yazın sıcaklığıyla; aynı zamanda modernize yeni dünya şehirlerinden biri olan Dubai’ydi. Aslında street workout  yarışması için seçilebilecek güzel bir yerdi. Çünkü bu şehirde de bu sporu yapan birçok sporcu mevcuttu. Bunun yanında sıcak havada ve açık alanda yapılacak bir yarışma olacaktı. Tabii bu şehirdeki sıcak havanın baskınlığı, bizlere koreografimizi daha rahat sunma olanağı sağlayacaktı. Çünkü sıcak havada kaslarımız daha rahat ısınır ve sıcak hava hareketleri daha rahat bir şekilde yapmamıza olan sağlar.

Yarışmadan 2 gün önce bize ayırılan otele yerleştim. Dinlemeye çekilmiştim. Dubai’ye ayak bastığım zamandan itibaren muazzam bir sıcakla karşılaşmıştım. İstanbul’daki 8 derecelik havadan bir anda 38 derecelik bir havaya geçiş yapınca vücut gerçekten neye uğradığını şaşırdı desem yalan olmazdı. Zaten burada halk şehri genelde akşamları geziyor, ya da işlerine genel olarak akşam saatlerinde gidiyorlarmış. Bunu öğrenince ben de yarışmadan önceki 2 günü gezmek ile değerlendirmenin ama bu gezmeyi akşam saatlerine yakın yapmanın daha doğru olacağını düşündüm.

1. gün sabaha karşı geldiğim için, yol yorgunu olduğumdan odama çekilip öğleden sonraya kadar  yattım. Daha sonra şehri gezeyim dedim ve gecenin 11’ine kadar otele yakın olan Burj Khalifa meydanını ve buradaki Avm’ler, gezilecek alanlar v.s gibi yerleri bol bol gezdim. 2.gün ise sabah telefondan mesaj almıştım ve yarışmacıların 1 gün önceden yarışmaya çalışmak için South Ridge bölgesinde toplandıklarını öğrendim. Öyle bir program yapmam lazımdı ki; şehri sabah ve öğlen gezebileceğim, hem de akşam provaya yetişebileceğim gibi bir program olmalıydı. Önce eşyalarımı hazırladım o günün programı için. İlk başta Jumeriah Beach bölgesine gittim ve Burj Al Arap Oteli’nin sağ tarafında kalan halk plajına denize gittim. Biraz denize girip rahatlayıp, güneşlendikten sonra tekrar otele geçtim. Öğleden sonra yemek yiyip duş alıp hazırlanıp tekrardan şehre doğru yola koyuldum. Biraz şehri gezdikten sonra, prova alanı olan Southridge’e geçtim. Bu arada yollar gerçekten çok karışıktı ve bir hayli zorlandım diyebilirim. Şehirde doğru düzgün kaldırım ve yaya alanı olmadığı için, insanlar genel olarak metro ya da taksiyi tercih ediyorlar. Doğru düzgün otobüs ulaşımı bile yok diyebilirim!

Gelgelelim sonunda prova yapılan yarışma sahasına geldim ve oradaki diğer yarışmacıları görünce sanki evime gelmiş gibi bir his uyandırdı içimde. Gayet güzel, mütevazi ve paylaşımcı bir ortamdı. Öncelikle Againsgraviti (Sachin Amin, Hesham Kamel, Ahmed Amr) kuruluşuna teşekkür ediyorum ki; böyle güzel bir organizasyona vesile oldular. Bu arada oraya geldikten sonra herkesin koreografilerini ve hareketlerini denemeleri için fırsat verdiler. Yaklaşık 3-4 saat boyunca oradaydım ve bol bol çalıştım. Bir yandan da rakiplerimin performanslarını ve hareketlerini inceledim. Aslında rakip bile diyemiyorum, çünkü street workout ortamının verdiği dostluk iç güdüsü insanı her zaman bu aşırı rekabetten alıkoyuyor.

Aynı zamanda bu etkinlikteki yarışmacılar dışında, etkinlikte yer alacak bazı şov ekipleri de mevcuttu. Bunun yanında 2 tane kadın sporcu vardı ki, geçen sene yapılan kadınlar street workout dünya şampiyonasının ilk 3’üne giren kadın sporculardı (Melanie Driessen & Alejandra Garcia). Son derece başarılı atletlerdi ve onlarla da tanışma fırsatını yakalamak güzel bir duygu oldu. Bunun yanında şov ekiplerinden biri olan Yetenek Sizsiniz Litvanya yarışmasının 1.olan street workout ekibi de oradaydı (Robert Polonski ve arkadaşları), diğer şov ekibi ise Workout Style ekibiydi. Bu ekip ise dünyanın ilk müzikle uyumlu olan ve street workoutu adeta break dance’a çeviren bir konseptin dünyadaki öncüleriydi. Onlar ise Vitalij Gumenij ve arkadaşlarıydı…

Bu güzel ortamda yarışma öncesi bol bol fotoğraflar çekilerek ve iletişimde bulunarak, güzel bir zaman geçirdim. Bu durum beni ayrıca motive etmişti. Tabii diğer yarışmacılarla da fikir alışverişi yaptık ve güzel muhabbetler ettik diyebilirim. Özellikle yarışma Dubai’de düzenlendiği için Arap ülkelerinin yarışmaya katılım oranı bayağı yüksekti. Dini anlamda bir ortak yanımız olduğu için, doğal olarak Arap yarışmacılarla daha sıcak ve samimi bir iletişim kurdum diyebilirim.
Yarışma günü gelmişti. Zaten yarışma prova yaptığımız alanda yapılacaktı. Müziklerimizi teslim ettik. Tabii bu diğer federasyonun yarışması gibi tek sefere mahsus 4 dakikalık bir koreografi içeren yarışma değildi.
2 round üzerinden, round başına 2 dakika olmak üzere oluşturulmuş bir yarışmaydı.
4 jüri vardı ki, her bir jüri farklı unsurlara puan veriyordu.
1. Hakem statik hareketlere,
2. Hakem dinamik ve patlayıcı kuvvet içeren hareketlere,
3. Hakem hareketlerin geçişleri ve hareket kombinasyonuna,
4. Hakem ise seyircinin koreografiye ve hareketlere tepkisine aynı zamanda müzikle uyuma puan veriyordu.
Hakemler (Stephen, Jay, Lasse, ve Hesham) birbirinden cana yakın insanlardan oluşuyordu. Bu bile yarışmada rahat olmaya yetecek bir durumdu.

Sıralamalar belli oldu ve 12. Sırada yarışmaya ben çıkacaktım. Toplam 30 yarışmacı vardı. Her bir yarışmacı 1.roundu bitirdikten sonra, 2.rounda geçecekti. Bu arada 1.roundun yarışma saati erken başladığından güneşin altında, birçok yarışmacıyı rahatsız ve tedirgin etti. Çünkü Dubai gibi bir şehrin sıcağı, gerçekten insanın içini kavuruyor, ve hareket bile ettirmiyordu.

Neyse ki sıra bana geldi ve biraz heyecanlanmıştım açıkcası. Çünkü bu federasyondaki ilk yarışmamdı ve ilk açık alan street workout müsabakamdı. (Daha önce Astana/Kazakistan’daki şampiyona kapalı bir stadyum içinde yapılmıştı.) Koreografi müziğim çaldıktan sonra her şeyi unutup şovuma odaklandım. İlk başta ufak bir denge sorunu yaşadım ilk hareketimde ama daha sonra diğer hareketler gayet güzel bir şekilde akıp gitti diyebilirim. Seyircilerin tepkisi, jürinin tepkisi gayet güzeldi. Sadece bana değil, bütün yarışmacılara. Çünkü orada sanki bir yarışma değil, etkinlik havası vardı. İnsanların arasında rekabet yerine, dostluk ve kardeşlik vardı. Dışarıdan yarışmayı izleyenlere, sanki bir aile figürü izlenimi veriyorduk.

Ben dahil, diğer yarışmacılar şov arasında ufak aksilikler yaşasalar bile, bunlara gülmek yerine; alkışlarıyla ve motivasyon haykırışlarıyla bu ufak aksilikleri unutturuyorlardı biz yarışmacılara…

Bunun bilincinde olmak bile yeterliydi diyebilirim. 2.round geldi, bu sefer kendimden daha emin ve rahat bir şekilde şovumu sergiledim. İlk rounda göre daha güzel ve emin tepkiler aldı. Daha sonra yarışma bitti ve sonuçlar açıklandı. 9. olmuştum ve bu benim şu ana kadarki dünya şampiyonlarında yapmış olduğum en yüksek dereceydi. İlk 3’e girmeyi hedefleyerek yarışmaya girsem bile, 9. olmak benim için güzel bir anlam ifade etti. Yarışmanın birincisi Miguel Alejandro Mayorga (Şili) olmuştu. Güzel bir performans sergiledi. Kendisini bir kez daha tebrik ediyorum.

Yarışma bitiminde herkes tanışma & vedalaşma bölümünü gerçekleştirdi. Bol bol fotoğraflar, videolar çekildi. Gerekli iletişim numaraları alındı. Ayrıca yarışma sonunda, diğer yarışmacı arkadaşlar bana ‘’Hollow Back’’ ci lakabını takmışlardı. Gurur verici bir şeydi. Çünkü 70kg üzerinde ve iri kas kütlesine sahip birinin, kollar gergin ve en derin (deep) hollow back  yapanların dünyada sayısı sınırlıydı. Bende bir Türk olarak; bu kişilerden biri olmanın gururunu yaşadım diyebilirim ve halen de yaşıyorum.

Ertesi gün son olarak bütün şehri tekrardan gezdim. Gün bittikten sonra o günün sonrasındaki ilk sabah uçağım vardı. Otelde çok az dinlemeye vakit bulduktan sonra, oradan ayrıldım ve havalimanına doğru yola koyuldum. Daha sonrasında sağ salim İstanbul’a geldim.

Dubai gerçekten görülmesi ve gezilmesi gereken renkli bir şehir. Herkese tavsiye ederim. Tek kötü olan tarafı aşırı yapay bir şehir olması ve doğallığının bozulmasıydı.

Sonuç olarak çok güzel kazanımlar ve tecrübeler elde ettim. İkinci kez Türkiye’yi bu platformda temsil etmek çok güzel bir duyguydu açıkcası. Umarım ilerleyen zamanlarda ilk 3’e gireceğim hatta inşallah şampiyon olacağım. Hedefim budur. Daha sonrasında ise Türkiye’deki ilk Street Workout Şampiyonasını düzenlemek için çalışmalarıma başlayacağım ki şimdiden bu konu adına yavaştan altyapıyı kurmaya başladım diyebilirim. Umarım her şey çok güzel olacak..!

Berk Çavuşoğlu‘nun hazırladığı antrenman programlarına buradan ulaşabilirsiniz.

SAĞLIKLI KALMAK İÇİN ARAMIZA KATILIN

PAYLAŞ
Haliç Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu (BESYO)’nda Antrenörlük bölümü, Vücut Geliştirme ve Fitness ihtisas alanı mezunu. 2014 yılının Fitness Açık Siklet Türkiye Şampiyonu oldu. Vücut Geliştirme ve Fitness Federasyonu Milli sporcusu. 2008 yılında Türkiye’deki ilk Street Workout & Calisthenics ekibi olan Workout Turkey’ in kurucusu. TV Programı “Yetenek Sizsiniz” Türkiye Finalisti. (2013-2014 sezonu). Avrupa Cimnastik Spor Okullarında, ‘’ Cimnastik ve Akrobasi ‘’ üzerine ders vermektedir