Ana sayfa Genel Uyku Ve Egzersiz Uyumunu Sağlamak İçin 10 Kural

Uyku Ve Egzersiz Uyumunu Sağlamak İçin 10 Kural

3178
PAYLAŞ

EGZERSİZ UYKU KAÇIRIR MI?
HAYIR
Egzersiz
kesinlikle uyku kaçırmaz
aksine kaliteli uykuyu
yaşantınıza sokar

PEKİ UYKU NASIL KAÇAR?

Egzersizi yanlış saat dilimlerinde yaparsanız, egzersizin şiddetini ve süresini iyi ayarlamazsanız uykunuz kaçar.
İŞTE UYKU VE EGZERSİZ UYUMUNU SAĞLAMAK İÇİN
10 KURAL
1- Egzersizi, vücudun yüklemeye hazır olduğu süreçlerde yaptığınızda hiçbir sorun olmaz. Vücudunuz dinlenmeye, yenilenmeye, bakım-onarıma gereksinim duyduğunda egzersizi yaparsanız, o zaman uyku da size isyan eder.shutterstock_235700356

İnsanoğlu
harikulade bir sistem ile

yaşama devam ediyor

2-Sistemin taşlarını yerinden oynatmadığınız sürece size tepki vermez. Egzersizi yapmanızdaki amacı çok iyi belirlemeniz gerekir.

KALP-UYKU-EGZERSİZ
ÜÇLÜSÜ

Sevgi ve aşk ile dolduğu zaman bize bambaşka duygular yaşatan kalp, yaşamımızın da kilididir. O durduğu zaman yaşam da duruyor. Bu nedenle tüm organlarımız bir tarafta, kalp ise diğer tarafta yerini alıyor. O ne kadar sağlıklı çalışırsa, siz de o kadar üzün ömürlü olursunuz.

Kalbin sağlığı
daha fazla
kan pompalama becerisidir

3-İşte egzersizdeki amaçlarınızdan biri de; kalbinizin kan pompalama yeteneğinin daha sağlıklı devamlılığını sağlayabilmektir.
Her canlının ki gibi kalbin de uykuya değil ama az da olsa dinlenmeye ihtiyacı varken onu yormamalısınız. Dinlenme süresinde yapılan egzersiz kalbinizi nasıl olumsuz etkiliyorsa, tüm organlar için de bu kural geçerlidir.shutterstock_71675893

4-Uykuya rahat girebilmeniz için, halkın deyimi ile “deliksiz uyku” uyumak istiyorsanız, gece 21:00’den sonra  egzersiz yapmamalısınız.

UYARI: Egzersiz sonrası,

Artan vücut ısısının normal değerlerine düşebilmesi için, egzersiz anında değişen hormon düzeyinin de egzersiz öncesine dönebilmesi için 4 saat süre gerekir.

5-Gece 21:00’de egzersize başlarsanız en azından 22:00’ye kadar sürecektir.Organizmanın normal seyri için saat 02:00’yi beklemek zorundasınız.
Bu saatten sonra da vücudunuzun bakım ve onarımı yeterli olamayacağından; egzersizi geç saatlerde yapmakla iki yararından birini yok etmiş olursunuz.
Egzersizi çok yoğun, şiddeti yüksek ve süresini abartarak yaparsanız da kaliteli uyuyamazsınız.shutterstock_144928552
6-Egzersizi geceleyin yaparsanız; kaliteli uyuyamazsınız.

7-Kaliteli uyku olmazsa; enzim ve hormon düzeni aleyhinize çalışacağından metabolizmanız olumsuz etkilenir. Bir yandan kilo verme hızınız düşerken diğer yandan da sağlığınız bozulur.

8-Kaliteli uykuyu arzuluyorsanız egzersizleri öğleden sonra 16:00-18:00 arası uygulamaya çalışmalısınız.

9-“Hayır! O saatlerde çalışıyorum, nasıl egzersiz yapabilirim?” gibi mazeretler varsa akşam yemeğinden 1-2 saat sonra ama ılımlı ve yumuşak olmak kaydıyla gece 20:00-21:00 arasında da olabilir.

Uykunun görevleri

  1. Oksijen tüketimini azaltmak.
  2. Kalp hızını azaltmak.
  3. Vücut sıcaklığını azaltmak.

10-Uykunun amacı enerji korumak olduğuna göre; bu düzeni bozacak olumsuzluklara asla izin vermemelisiniz.

HALUK SAÇAKLI
Bilim Doktoru & Kaliteli Yaşam Danışmanı
www.haluksacakli.com
İletişim: Tel: 0212 608 00 94
Mail: [email protected]
Twitter: [email protected]
Facebook: [email protected]

Uzmanlarımızın sizin için hazırladığı antrenmanlara buradan ulaşabilirsiniz.

SAĞLIKLI KALMAK İÇİN ARAMIZA KATILIN

PAYLAŞ
RİZE “ÇAYELİ” kütüğüne kayıtlı olan HALUK SAÇAKLI ;16.01.1957 yılında İSTANBUL’da doğdu. LİSANS EĞİTİMİ; 1975 – 1979 Anadolu Hisarı Gençlik ve Spor Akademisi YÜKSEK LİSANS ve DOKTORA EĞİTİMİ; 1985 – 1990 Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü “Spor Sağlığı” ABD. DOKTORA TEZİ; “Üniversite gençlerinde “OBEZİTE’NİN” egzersiz ve diyet yoluyla giderilmesi” AKADEMİK KARİYER: 1979 – 1988 Marmara Üniversitesinde ”Sporcu Sağlığı ve Beslenme” 1988 – 1997 arası İstanbul Teknik Üniversitesinde “Sağlıklı Zayıflama Teknikleri” 2007 – 2008 öğretim yılında Marmara Üniversitesi Spor Yüksek Okulunda “Sağlık Davranışı ve Beslenme” 2009-2012 öğretim yıllarında Haliç Üniversitesi Spor Yüksek Okulunda "Sporda Beslenme" "Sporda Beslenme ve Ergojenik Yardım" derslerini Öğretim Görevlisi olarak verdi. Yayınlanmış Kitaplar; - 1992 “Sağlıklı Yaşamak için... Bilimsel Yollarla Zayıflama” Berkay Matbaacılık, İSTANBUL - 1995 “Futbol Ders Kitabı” Beslenme ve Sporcu Beslenmesi bölümünü yazdı. İstanbul Teknik Üniversitesi Yayınları, İSTANBUL - 2002 “Sağlıklı Yiyerek Zayıflayalım” Marie Claire Etam A.Ş, ESKİŞEHİR - 2004 “Sağlıklı ve Kaliteli Yaşam” kitabı Kelebek yayınevi, İSTANBUL - 2010 “Kaliteli Yaşam Yürüşleri” Başakşehir Belediyesi Kültür Yayınları İSTANBUL - 2011 “Oruç Ve Sağlık” Başakşehir Belediyesi Kültür Yayınları İSTANBUL - 2012 “ Gençlerde Kilo Kontrolü Ve Önlenmesi” Başakşehir Belediyesi Kültür Yayınları İSTANBUL - 2012 “Yaşlanmayı Nasıl Geciktiririz?”Başakşehir Belediyesi Kültür Yayınları İSTANBUL - 2013 “ Zayıflarken Ölmeyin” “Zayıflarken Mutlu Olun”...Mercek Yayıncılık İSTANBUL DİĞER; Çok sayıda yayın ve makaleleri yurtiçi ve yurtdışı bilimsel kongrelerde tebliğ edildi ve bilimsel dergilerde yayınlandı. Çeşitli basın organlarında dengeli beslenme, bilinçli egzersiz ve kaliteli yaşam ile ilgili yazılar yazdı. 1000’i aşkın değişik T.V kanallarında konusuyla ilgili bilimsel sohbet konuşmalarına katıldı. Binlerce kişinin yaşam tarzını değiştirdi. "Sporcu Beslenmesi" konusunda Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünün denetiminde; çeşitli Federasyonların eğitim –sağlık kurullarında ve antrenörlük kurslarında eğitimci olarak uzun yıllar görev yaptı. UZMANLIK ALANINDA GÖREV ALDIĞI KURUMLAR; - Marmara Üniversitesi - İstanbul Teknik Üniversitesi - Transmed Kliniği (Uluslararası Estetik Merkezi) - Şu anda kendi kurumu olan “Haluk SAÇAKLI Kaliteli Yaşam & Danışmanlık”, şirketinde 1999 yılından itibaren "Kalıcı kilo denetimi,kaliteli yaşamı,iş verimini artırmayı,doğru nefes alıp vermeyi ve öğrencilerimizin ders –sınav başarılarını artırabilme" ile ilgili çalışmalarına devam etmektedir.