Ana sayfa Antrenman Vücudunuza Hak Ettiği Değeri Veriyor Musunuz?

Vücudunuza Hak Ettiği Değeri Veriyor Musunuz?

3316
PAYLAŞ

En karlı yatırım alanı:
Vücudunuz

Dünyanın en büyük şirketlerini yöneten CEO’lar bile sabah işlerinin başına geçmeden önce spora vakit ayırırlar. Peki bizim spor yapmamak için bahanelerimiz neler?

VAKTİM YOK!

Spor yapmayan herhangi bir kişiye “Neden spor yapmıyorsun?” diye sorduğunuzda alacağınız cevap %90 ihtimalle “vaktim yok” olacaktır. Geriye kalan %10’sa dürüst bir şekilde “Üşeniyorum” diyebilen kesimdir.

Great illustration of Retro Styled Businessman who is running the race of his life with just not enough time to get to a business appointment.
.

“Konuşması kolay ama sen bir de bizim iş temposunu gör” dediğinizi duyar gibiyim. Yazımın başında bahsettiğim CEO’lar bile spor için vakit bulabiliyorken; “vaktim yok” deyip diziniz için televizyon karşısında 3 saat boyunca oturabilmek maalesef geçerli bir sebep olmuyor. Kaldı ki vücudunuza, dolayısıyla kendinize zaman ayırabilmeniz için 3 saate ihtiyacınız da yok. Çok daha kısa sürelerle de sonuca ilerleyebilirsiniz.

DEĞİŞİMİ BAŞLATIN

Belki sporla daha ilk kez tanışacaksınız, belki daha önce yapıp ara vermek zorunda kaldınız, belki de ne zamandır aklınızdaydı ama bir türlü başlayamıyordunuz. Hangi kategoriye giriyor olursanız olun kimse size ilk etapta haftanın 5 günü saatlerce spor salonunda olmalısın demiyor. Buna karar vermek tamamen sizin elinizde. Haftada 2 gününüzü mü ayırabilirsiniz? Hay hay, öyleyse antrenman programınızı da buna göre belirlersiniz. 3-4 gün gidebilirsiniz fakat sadece yarım saat mi ayırabilirsiniz? Öyleyse istasyon programları sizi bekliyor. Spor salonuna gitmek istemiyor musunuz? Hiç sorun değil, evinizde çalışabileceğiniz sistemler de mevcut. Yeter ki siz bir adım atıp değişimi başlatın, inanın devamı kendiliğinden gelecek.shutterstock_279823793

“KİLO MU VERDİN SEN?
ÇOK İYİ GÖZÜKÜYORSUN

İlk adımı atıp değişiminizi başlattıktan sonra (bu spor salonu üyeliği de olabilir, hafta sonu yapılan düzenli yürüyüşler de) devamının bir çığ misali geldiğini göreceksiniz. Önce kendinizi daha zinde hissetmeye başlayacaksınız, daha sonra ayna karşısındaki farkı göreceksiniz, devamında da aileniz/iş arkadaşlarınız/dostlarınız size “Sende bir değişiklik var, çok iyi görünüyorsun” demeye başlayacaklar. Her bir adımda hem motivasyonunuz artacak, hem de kendinizi çok daha iyi hissetmeye başlayacaksınız çünkü bu dünyada verdiğiniz emeğin karşılığını görmek kadar iyi olan çok az şey vardır.

3.vucudunuzahakettigidegeri

ÖZGÜVEN DOPİNGİ

Özgüveni hali hazırda yüksek biri de olabilirsiniz fakat vücudunuz şekillenmeye başladığında bu özgüvenin daha da artacağı bir gerçektir. Spor yapanların halk tabiriyle “kasılarak yürümesi” özgüven artışı sonucu olmasa da özgüveniniz önceye kıyasla çok daha yüksek olacaktır. Bu özgüven de hayatınızda atacağınız her yeni adımda size destek sağlayacaktır (Yine de fazla abartmayın derim!)

DAHA ESTETİK BİR VÜCUT

Spor yapmaya başladıktan sonra ilk etapta duruşunuzun değiştiğini göreceksiniz. “Hadi canım sen de, hemen duruş mu değişirmiş?” diyebilirsiniz fakat değişecek. Devamında vücudunuz şekillenmeye, yağ oranınız düşmeye, kas kütleniz artmaya başladığında bu duruş çok daha dikkat çekici bir hal alacak. Herhangi bir mekanda spor yapanların daha giriş anında bile dikkat çektiğini hepimiz biliriz. Bunun sebebi yukarıda anlattığım değişimlerdir.

4.vucudunuzahakettigidegeri

DAHA SAĞLAM BİR DURUŞ

Yeri gelmişken bir anımdan da bahsetmek istiyorum. Bundan 2 sene önce yazın ISO-500 sıralamasında ilk 20’de olan çok büyük bir şirkette staj yapıyordum. O zaman spora (daha doğrusu fitnessa) başlayalı 1.5 sene olmuştu. Staj sonunda insan kaynakları müdürü tüm stajyerlerle ayrı ayrı mülakat yapmıştı. Sıra bana geldiğinde odaya girdim ve benden önceki birçok stajyer karşısında gayet rahat bir şekilde sandalyesine kurulmuş olan müdürün ben karşısına oturduktan sonra dikleştiğini gördüm. Devamında da bana şu cümleyi kurdu: “Karşımda öyle bir duruyorsun ki insan seni görünce kendini düzeltme ihtiyacı hissediyor”. O seviyedeki bir müdürün sandalyesinden bir anda dikleşmesi için odaya ya yönetim kurulundan bir üyenin girmesi, ya da benim gibi bir adamın karşısına oturtması gerekliydi. İlk seçenek için güç ve para gerekiyor fakat ikincisini gerçekleştirmek çok daha ucuz! Tek yapmanız gereken kendinize ve vücudunuza gereken değeri vermeniz.5.vucudunuzahakettigidegeri

HAVLU ARKASINA
SAKLANMAYA SON!

Malum yaza merhaba dedik. Kimimiz tatil planlarını çoktan yaptı, kimimizse henüz kararını veremedi fakat herkesin ortak isteği şu: Plajda havlu arkasına saklanmak zorunda kalmamak! 9 ay vücudumuza bakmayıp 3 aylık periyotta iyi gözükmek tahmin edeceğiniz gibi mümkün değil fakat düzenli olarak yapacağınız sporla siz de havluyu şezlongun üzerinde bırakıp göğsünü gere gere yürüyenlerden olabilirsiniz. Yazımın içerisinde de tekrar tekrar söylediğim gibi, tek yapmanız gereken değişimi başlatmak. Devamında sadece bu yaz değil, tüm yazlar zaten sizin olacak.

Herkese şimdiden güzel bir yaz dilerim!
Güçlü kalın,

Berkay Türkkan’ın sizin için hazırladığı antrenman programlarına buradan ulaşabilirsiniz .

 

SAĞLIKLI KALMAK İÇİN ARAMIZA KATILIN

PAYLAŞ
İstanbul Teknik Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği lisans eğitimi devam ediyor. Fitness macerası 2011 yılının Ağustos ayında başladı. 2014 yılı dönüm noktası oldu. Men's Fitness Fit-model 1.'liği kazanıp Men's Fitness'ın 5 farklı sayısında (Mart, Nisan, Haziran, Aralık, Şubat) hazırladığı antrenman programları ile yer aldı. BBG Army ile paylaşımlarımı internete yer almaya başladı. Şu anda da aktif olarak fitness modellik ve online personal trainer'lık yapmakta.