Ana sayfa Beslenme Yağ Yakımını Hızlandıran 10 Besin!

Yağ Yakımını Hızlandıran 10 Besin!

22030
PAYLAŞ

Bazı besinler
içerdikleri özellikler ile
vücudun yağ depolamasını engeller,
bazıları metabolizmayı hızlandırır,
bazıları da farklı özellikler gösterir


YEŞİL ÇAY
shutterstock_108755354
American Journal of Clinical Nutrition‘ın yaptığı araştırmaya göre günde 4 bardak yeşil çay içmenin 8 haftalık süre içerisinde 2,5 kg’lık bir vücut ağırlığı kaybına yol açtığı belirlendi. Termojenik (vücut ısısının artımı) etkiye sahip olarak içeriğindeki kafein etkisi ile yağ yakımını hızlandırdığı belirtilmiştir. Kısacası yeşil çay için şunu söyleyebiliriz kendisi “mükemmel bir yağ yakıcı“dır.

KIRMIZI BİBER
shutterstock_158088275
Biberler kalp ritmini ve metabolizmayı hızlandırarak vücut ısısının yükselmesini ve yağ yakımını sağlıyorlar. Bunu gerçekleştiren ve orjinal ismi “capsaicin” olan madde bu süreçte çok etkilidir. Bu arada birçok baharatında benzer etkileri gösterdiği ve uzak doğulu kişilerin yemeklerinde baharatları eksik etmemelerinin sebeplerini ayrıca gözden kaçırmamamızda fayda var.

DÜŞÜK YAĞLI SÜT ÜRÜNLERİ
shutterstock_77995312
Açıkcası hepimizin ihtiyaç duyduğu ve eksikliğini hissettiği Kalsiyum ve D Vitamini içerikleri bu ürünlerde bulunmaktadır. Bu ürünlerin önemi, kelime anlamı olarak “diyet” ama gerçekte “düzenli beslenme” olarak geçen süreci dengelemesi ve kas yapımını arttıran öğeler olması adına çok önemlidir.

YAĞSIZ ET
shutterstock_164065838
Etlerin sebzelere oranla termojenik etkileri daha yüksektir. Bu nedenle proteinli ürünler örneğin tavuk etinin hazmedilmesi sürecinde daha fazla kalori harcanır. Protein aynı zamanda egzersizde kas yapımı adına hayati önem taşımaktadır. Yeri gelmişken söylemek isterim ki “kasların hayatta kalmak için yağ yaktıklarını” unutmadan kas oranını arttırıcı beslenme ve egzersizlere ayrı bir önem göstermelisiniz.

MERCİMEK
shutterstock_229463659
Çoğu kişinin vücudundaki mineral oranı düşüktür ve bu da metabolizmanın yavaşlaması anlamına gelmektedir. Mercimeğin içeriğindeki demir, B vitamini, kalsiyum, manganez, sodyum, bakır, çinko ve fosfor açısından bağışıklığı kuvvetlendirici ve kan akışını hızlandırıcı etkisi bu anlamda bulunmaz bir besindir. Kısacası tüketimi ve bulunması kolay bu ürünü baş köşeye koymalısınız.

CEVİZ
shutterstock_175331270
Ceviz’in zayıflatıcı özelliği artık aşikar ve herkes tarafından biliniyor. Sebebi de içindeki yüksek orandaki yağ asiti oranıdır. İşlenmemiş ceviz tüketimi açlığa karşı koymanız adına yardımcı olurken içeriğindeki omega 3 yağ asiti ile de metabolimanız için hayati önem taşır.

BALIK YAĞI
shutterstock_121205329
Somon balığı omega 3 ve omega 6 yağ asitleri anlamında zengindir. Yağ depolanmasında etkin leptin seviyesini düşürür ve vücudun yağ depolama kabiliyetini azaltır. Bu anlamda Somon ya da diğer balıklar anlamında tüketici olmak adına yeniden düşünmenizde fayda var.

TÜM TOHUMLAR
shutterstock_144402331
Tüm tohumlar lifli gıdalardır, bu da kısaca şu anlama gelir vücudunuz onları sindirmek için çok fazla çalışması gerekecek. Kompleks karbonhidratlar yemekten sonra insülin seviyesinin düşük kalması için üzerlerine düşen görevi yerine getirirler. Yüksek insülin seviyesi vücudunuzun yağ depolaması anlamına gelmektedir. Bu arada tohumların içindeki karbonhidratlar egzersizlerinizde size enerji verecektir.

SARMISAK
shutterstock_88735375
Bazı bilim çevreleri sarmısakta bulunan “Allicin” maddesinin yağı azalttığını söylerken, bazı çevreler de di-üretik (su atıcı) olduğunu söylüyor. Açıkcası her iki şekilde de metabolizmanın çalıştığı ve artı değer ürettiğini düşünenler büyük çoğunlukta.

GREYFURT
shutterstock_172819010
Beslenme uzmanları Greyfurt için “süper besin” derler. İnsülin seviyesini düşürdüğü gibi şekerin yağa dönüşüm sürecinde de engelleyici rolü vardır. İnsülin bir konuda yönlendiricidir, şöyleki; beyninizin size aç olduğunu sinyalini iletmesini sağlar. Bu durumda düşük insülin seviyeside bu sinyalin düşük olması anlamında gelecektir.

SAĞLIKLI KALMAK İÇİN ARAMIZA KATILIN

PAYLAŞ
FitSharp / Mag, Web ve TV Medya Grup Co Founder Sportif Koç / UK Coaching Academy HDCA / Hakan Demiray Corporate Activities kurucusu Men’s Fitness / Türkiye Dergisi’nin Genel Yayın Yönetmenliği Woman’s Fitness / Türkiye Dergisi’nin danışmanı Uzman TV / ‘de 10 milyon üzeri izlenme Fear Factor / TV Programı’nın ilk kazananı BBG / Evi’nin Fitness Danışmanı NTV / NTV’de “5 kere 5″ Programı’nın Fitness danışmanı ve Spor bölümü sunucusu TV 8 / ‘de “Hakan Hocam” Programı’nın danışmanı ve sunucusu TRT 3 / ‘de “Haydi Spora Programı”nın Danışmanı ve Yardımcı Sunucusu ATV / Biggest Loser, Türkiye versiyonu “Şimdi Zayıflamak İstiyorum” Programi Fitness Danışmanı ve Sunucusu Milli Sporcu / 1998 Kickboks Türkiye Milli Takim Sporcusu, Kickboks Semi Contact Avrupa 3.sü Türkiye Şampiyonası / 1998, 1999 ve 2000 yılları Türkiye Ağır siklet Kickboks Semi Contact Şampiyonu