Ana sayfa Beslenme Yağ Yakımını Sağlayan 5 Önemli Yiyecek!

Yağ Yakımını Sağlayan 5 Önemli Yiyecek!

1080
PAYLAŞ

İstediğimiz bedene sahip olabilmek ve yağ yakımından bahsedebilmek için öncelikle egzersiz şart. Bununla beraber metaboliznmamızı hızlandırmaya yardımcı olacak besinleri tercih ederken kahve gibi yapay yoldan vücuda stres verenleri değil, gerçek ve doğal yollardan bu enerjiyi alacağımız besinleri tercih etmeliyiz.

1-YULAF EZMESİ

Yulaf

Günün ilk öğününe yulaf ile baslayın. Yulaf içerdiği lifler sayesinde sizi tok tutarak beyaz ekmek ihtiyacından da sizi uzaklaştırır. Vücutda oldukça yavaş emilen yulaf bağırsaklarınızın da calışmasına yardım eder ve bu da sizin metabolizmanızı hızlandırır. Ayrıca karbonhidratlar açısından da oldukça zengin olması nedeniyle sizi kolay kolay acıktırmaz. Yulafı satın alırken doğal ve organik olmasına dikkat edin. Yulaf ezmesini yoğurt ve taze meyvelerle tadlandırarak tüketebilirsiniz. Ya da omletinizin yanına birkaç kaşık haşlayarak size ekmek yedirtmeyecek bir kahvaltı hazırlayabilirsiniz.

2-TARÇIN

 

TarcinMetabolizmanızı %20 hızlandıran tarçının mucizeleri saymakla bitmez! Tarçın kendinizi daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olur. Özellikle canınız başta tatlı olmak üzere sürekli birşeyler yemek istiyorsa tarçın vücudunuzdaki seker oranını dengeleyerek sizi bu düşünceden uzaklaştırır. Tarçını nasıl kullanabilirsiniz? Kahvenizin içine ekleyerek, yada elma dilimleri üzerine serpip ara öğün olarak da alabilirsiniz. Sütlaçın üzerine mi? Hiç düşünmeyin bile!

3-AVOKADO

AvakadoÖzellikle karın bölgesi yağlarını eritmekte bire birdir. Avokado doymamış yağ asitleri içerdiği için hazmı kolaydır. Unutmayin; Yağ yemeden yağ yakamazsınız. Tadı çok yavan demeyin. Hadi bu noktada biraz yaratıcı olalım; salatanızın üzerine bir kaç dilimini ekleyebilirsiniz yada püre haline getirip içine ince kesilmiş salatalık ve biraz limon suyu ile ara öğün olarak alabilirsiniz. Yada yoğurdun içine karıştırabilirsiniz.

4-KIRMIZI MEYVELER

Meyveler

Şimdi size çok enteresan bir faktör söyleyeceğim; Kırmızı meyveler dedigimiz çilek, böğürtlen, dut, ahududu, nar ve yabanmersini gibi meyveler içindeki antioksidantlar sayesinde sizi stresten uzak tutar ve sakinleştirir. Kan şekerinizi ve yemek yeme kontrolunuzu olması gereken seviyede tutar. Bu da sizi “stres acıktırır” geriliminden uzaklastırır. Bu meyveler kilo vermek isteyenlerin ilacıdır.

5-YAĞLI TOHUMLAR

Iyi_yaglar

Ceviz, fındık, fıstık, badem, susam, keten tohumu, çörek otu gibi yağlı tohumlar enerji seviyenizi yükseltmenizi sağlayan en önemli yiyeceklerdendir. Yağ oranlarının yüksek olmasından dolayı miktarının kontrollu alınmasi gereken bu tohumlar metabolizmanızı hızlandırmakda çok etken bir rol oynar. Bu besinleri öğün arası olarak da yiyebilirsiniz veya salatanızın üzerine yada yoğurtla yaptığınız karışımlara da ekleyebilirsiniz.

Diyelim ki o hafta hiç egzersiz yapamadınız. Oturduğunuz yerden günde 100 ile 200 kalori arasında bile yaksanız bu bir haftada 700 – 1400 kalori harcamak anlamına gelir. Ay hesabı yaparsak sadece doğru beslenerek ay da minimum en az 2000 kalori civarında yakabilirsiniz.

SAĞLIKLI KALMAK İÇİN ARAMIZA KATILIN

PAYLAŞ
IIN - Institute for Integrative Nutrition / Health Coaching / NEW YORK. NAFC - The National Association for Fitness / PT Certification / CALIFORNIA. Wellness Institute - International Professional Wellness Coach / ISTANBUL. Art Director - Sözleşmeli US.Government DOT / WASHINGTON, D.C. RedPixel Creative Kurucusu - Web & Graphic Design 2001-2016 / WASHINGTON, D.C. Mimar Sinan Üniv. Güzel Sanatlar Fakültesi - Grafik Bölümü Mezunu. ASHA FITSTYLE YouTube kanalının kurucusu. Uluslararası koşucu. Amerika ve Istanbul’da yaşıyor.