Ana sayfa Genel Yaşam Enerjinizi Yükseltmenin Yolları

Yaşam Enerjinizi Yükseltmenin Yolları

1666
PAYLAŞ

YAŞAM ENERJİSİ
denilen kaynağımız
yeri geldiğinde olabildiğine
cömert
davranırken
yeri geldiğinde
dünyanın en cimrisi kesiliyor

Gün geliyor hayata dört elle sarılıyor, gün geliyor her şeyden elimizi ayağımızı çekiyoruz. Bazen içimiz içimize sığmazken bazen nefes almaya dahi üşeniyoruz. Bazı zamanlarda birileri ile sohbet ediyor yüzümüzden gülücük eksik olmuyor bazı zamanlarda ise yaptığımız sohbetlerde yüzümüzün asılmasına engel olamıyoruz. shutterstock_228304147Her insan her zaman yüzü gülsün mutlu olsun ister. Yaşadığımız olaylar, iş ortamımız, hayatı paylaştığımız kişiler gibi trafik, maddi durumlar ve hayata bakış açımız da enerji dengelerimizi alt üst edebiliyor. Elbette yaşantımız içinde kimi zaman yaz, kimi zaman kış olacak. Bazen gece bazen gündüzü yaşayacağız. Bahar geldiği gibi sonbahar da gelecek. Her zaman bahar ya da yaz olamayacağı gibi hayatımızda da inişler çıkışlar olacaktır.

Hayat herkese
istediğinden başkasını vermez

Bizler bazen bir şeyler istiyor; ancak gerçek manada ne istediğimizi bilemiyoruz. Bu nedenle istediğimizle elde ettiğimiz farklı olabiliyor. İstediklerimiz gerçekleştiğinde mutluluk yaşarken olmadığında üzüntüye bürünüyoruz. Bu durum böyle sürdüğü sürece inişlerimiz çıkışlarımız da devam edecek. Ancak hayatta öyle insanlar var ki onlar ne gibi durumlar yaşarlarsa yaşasınlar yüzlerinden gülücük, kalplerinden sevgi eksilmez. Mutlaka bizlerin yapamadığı bazı şeyler yapıyorlar ki; bu mutluluğu ve enerjiyi sürekli kılabiliyorlar.

İnsan hayatı boyunca
acısı ile tatlısı ile
çeşitli olaylar yaşayacağını
bilerek nefes almalı

shutterstock_25505824Yaşanan her fırtına sonrası mutlaka hava açacak ve o karmaşa yerini sakinliğe bırakacaktır. Fırtına anında paniğe kapılıp ne yapacağını bilmeden sağa sola kaçışanlar ya canından olacak ya da zarar görecektir. Sakin kalmayı becerip ne yaptığını bilerek hareket edenler ise bu karmaşayı en az zararla atlatanlar olacaktır.
Bulunduğumuz odada oksijen azalmaya başladığında yavaş yavaş gözlerimiz kapanır. Hareket kabiliyetimiz azalmaya başlar. Düşünemez ne yapacağımızı bilemeyiz. Aklımıza bir şeyler gelse bile beyin fonksiyonunu kaybettiği için istediklerimizi yapamayız.

Oksijenin bitmesi
nasıl ki hayatımızın bitmesine
neden oluyorsa
yaşam enerjimizin bitmesi de
istediklerimizin gerçekleşmesine
engel oluyor

shutterstock_235370722Bedenimize can veren oksijen, hayallerimizin ve isteklerimizin gerçekleşmesine can veren de yaşam enerjimizdir.
İnsanın yaşam enerjisini en maksimumda tutabilmesinin tek yolu hedeflerinin olmasıdır.
O hedefe ne olursa olsun sıkı sıkıya sarılıp elde etmeden de bırakmamasıdır.

  • Hedefi olmayan birinin gelecekle ilgili hayalleri ve beklentileri yoktur.
  • Bir insan umutlarını ve hayallerini kaybettiği gün ölmüştür.
  • Ne olursa olsun umutlarımızı ve hayallerimizi kimsenin çalmasına müsaade etmeyelim. Etmeyelim ki yaşam enerjimiz her daim bizlerle olsun.
  • Sürekli olumsuz, karamsar düşünen birinin bizi de kendine benzetmesi işten bile değildir.
  • Üzüm üzüme baka baka kararırmış.
  • Birlikte zaman geçirdiğimiz kişilere dikkat edelim.
  • Hayata karamsar bakan, dilinden sitem eksik olmayan kişilerden uzak duralım.
  • Enerjisi yüksek, hayatı severek yaşayan, hayalleri ve hedefleri olan insanlarla yan yana olmaya çalışalım.
  • Sadece bu değişikliği bile yaparak hayatımızda büyük bir değişim gerçekleştirebiliriz.

SAĞLIKLI KALMAK İÇİN ARAMIZA KATILIN

PAYLAŞ
Fırat Çakır - Sağlıklı Yaşam Koçu Fırat Çakır, 2009 yılından beri kişisel gelişim sektöründe hizmet vermektedir. İngiltere UK Coaching Academy'den Yaşam Koçluğu ve NLP Eğitimlerini almıştır, aynı zamanda IFBB sertifikalı Fitness Eğitmenidir. Aralarında politikacıların, gazetecilerin, akademisyenler ve sanatçıların da olduğu birçok kişiye yaşam koçluğu yapmış ve yapmaktadır. Nişantaşı'ndaki FÇ Akademide, eğitimler vermekte, birbirinden değerli yaşam koçları ve NLP uzmanları yetiştirmektedir. Üniversite seminerlerine katılmakta ve her yıl 15.000'den fazla öğrenci ile buluşmaktadır. "Ben Sadece Kilo Verecektim, Hepsi Bu" "Kilonuzu Siz Belirleyin" "Uykuya Dair Her Şey" "Kıyamet" "Sağlıklı Yaşa Kariyerin Olsun" isimli kitapları bulunmaktadır.