Ana sayfa Editörün Seçimi Yatak Odanızın Renginin Kas Gelişimine Etki Ettiğini Biliyor Muydunuz?

Yatak Odanızın Renginin Kas Gelişimine Etki Ettiğini Biliyor Muydunuz?

910
PAYLAŞ

GÜNÜMÜZ DÜNYASINDA
RENKLERİN İNSANLAR ÜZERİNDE ETKİSİ
ARAŞTIRILMAYA DEVAM ETMEKTEDİR

Yapılan tüm araştırmalar gösteriyor ki; dünyadaki tüm taksilerin sarı, doktor, hemşire, eczacı ve sağlık işleri ile ilgilenenlerin beyaz, yemek işi ile ilgilenen markaların logolarının kırmızı, bankaların mavi ve yeşil, kurumsallık ve matem renginin siyah olması rastlantı değildir. Gittiğiniz tüm kafe tarzı mekânların iç mimarisi ve masalarında kahverengi tonunu hâkim görürsünüz. Eğer yemek yenen bir yerse o zaman kırmızı ağırlıklı renkler kullanıldığını göreceksiniz.firatcakir1a

 

Bir doktor muayene sırasında beyaz önlük giyerken, ameliyat anında yeşil kıyafet giyer. Dünyanın neresine giderseniz gidin renkler bu şekildedir. Bazı kurumlar farklı renkler kullansa da onların verdiği mesaj daha farklıdır.
Beyaz temizliği, zarar verilmeyeceğini ve o kişiye güvenebileceğinizi temsil eder. Aynı zamanda dünyadaki tüm cenazeler neredeyse beyaz kefene sarılır. Beyaz bir yerde soğuk renktir. Savaş anında beyaz bayrak sallamak barış yapmak zarar verilmeyeceği anlamına gelir.

Kırmızı aşkın ve yemeğin rengidir

Bu yüzden dünyada söz konusu aşk ya da yemek olduğunda kullanılan renkler kırmızıdır. Sarı gelgeç rengi olduğundan dünyadaki tüm taksiler sarıdır. Mavi ve yeşil, güven ve huzuru temsil ettiğinden tüm banka ve bazı kurumların logolarında bu renkler hâkimdir. İşi yiyecek veya içecek olan kurumların büyük çoğunluğu kurumsal renginde mutlaka kırmızı ve maviye yer verir. Bize güvenebilirsiniz mesajı verirken aynı zamanda o ürünü severek almanızı sağlarlar. firatcakir1

Görüldüğü üzere her renge bir anlam yüklenmiş, bizler farkına varsak da varmasak da bu döngünün içinde bulunmaktayız. Genetik kodlarımıza ve düşünce yapımıza bilinç dışı yerleşen renk kavramları çoğu zaman anlamsız duygular yaşamamıza da neden olur. Kış aylarında tamamen koyu renkli kıyafetlere bürünen kişiler, havaların ısınmasıyla birlikte daha renkli ve canlı kıyafetlere döner. Kışın matem havası, yazın bayram havası yaşarız. Tüm bunları bilinç dışı yaparız.

firatcakir2

Aynı bu durumlarda olduğu gibi odamızın renginin de bizim üzerimizde büyük etkileri vardır. Odası kırmızı olan biri her ne kadar sevgi dolu olsa bile kırmızı aynı zamanda savaşlarda kullanılan saldırı anlamına gelen bir renktir. Bu nedenle odası kırmızı olan biri uzun zaman o odada kaldığında asabi, anlamsız öfke patlamaları yaşayan biri olur. Beyaz renk soğukluğu bilinçaltı tarafından kefen düşüncesini hatırlayarak kişiyi hayattan soğutabilir. Aynı zamanda günlük hayatında anlamsız tepkiler verebilirler. Odası sarı olan veya krem rengi olan birinin durumu farklı değildir. Sarının gelgeç, krem renginin de beyaza yakın bir renk olması sebebiyle kişiyi olumsuz etkilediği bir gerçektir. Kahverengi artık ne kıyafet ne de oda rengi olarak kullanılmamaktadır.

firatcakir2a

Kafelerin kahverengi olması sebepsiz değildir. İç kahveni ve hemen git mesajı verir. Kahverenginin insanı boğan bir havası vardır.

Bu yüzden odası kahverengi olan biri rahat uyuyamaz. Pembe veya maviye boyanmış odalar her ne kadar diğerleri kadar olumsuz etki etmese de genelde çocukların odasında kullanılan bu iki renk çocuğun gelişimini olumsuz etkiler.
10 – 12 Yaşlarına kadar çocukların daha rahat ve kaliteli uyuyabilmesi için odalarının kahve köpüğü renginde olması gerekir. Buraya dikkat edelim. Kahverengi değil, kahve köpüğü! Buz mavisi bir yatak odasında kullanılacak en kötü renktir. Buz zaten soğukluğu temsil eder. Böyle bir odada uzun süre oturan ya da uyuyan kişi kendini huzursuz hisseder.

Şimdi akla şu soru gelebilir: İyi; ama biz uyuyoruz renkleri görmüyoruz ve bu renklerden nasıl olumsuz etkilenebiliriz ki? Unutmayalım ki bizler uyumadan önce o renklerin varlığından haberdar oluyoruz.

firatcakir3

İnsan beyni daha doğmadan anne rahmindeyken dahi yaşanan birçok olaydan olumlu ya da olumsuz etkilenir ve bunu tüm hayatı boyunca yaşamına dâhil eder.

İnsan uyuduğunda beş duyu organı çalışmaya devam eder. Bir ses bizi uyandırabildiği gibi, ışıktan rahatsız olduğumuz için uyanan ya da uyuyamayanlarımızın sayısı da oldukça fazladır. Odanın sıcak ya da soğuk olması da uykumuza direkt etki eder. Var olan bir koku bizleri uyumaktan alıkoyabildiği gibi uyanmamıza da neden olabilir.

firatcakir4
İnsan beyni hayali ve gerçeği, yaşanmış ve yaşanmamışı ayırt edemez.

Gördüğü ya da duyduğu bir şeyi gerçekleştirilmesi gereken emir kiti olarak kabul eder. Dolayısı ile odada var olan bir rengin genetik kodlarında işlenmiş anlamı veya kendisinin bilinçaltına kodladığı düşünce yapısı uykusuna direkt etki eder. Olumsuz anlam ifade eden renklerin hâkim olduğu odalarda kaliteli uyuyabilmek mümkün değildir.

Beynimizde var olan uyku merkezi (Hipotalamus) bizler uyuduktan sonraki 4 saat içerisinde önce açlık tokluk sonra sıcaklık soğukluk daha sonra kas tedavisi bir sonraki aşamada psikolojik tedavileri ve en son olarak hormonal dengeleri tedavi eder. Eğer beyni bir şey ile ilgileniyorsa o zaman bu tedavileri yapamaz. Odanın sıcak ya da soğuk olması, bir ses, bir koku veya onu rahatsız eden bir rengin varlığı Hipotamus’un işini yapmasını engeller.

firatcakir4a

Kas gelişimi ya da kilo vermek için uğraşan kişiler üçüncü işlem olan kasların tedavisi sırasında salgılanan büyüme hormonu growth’a fazlasıyla ihtiyaç duyarlar. Ne kadar iyi antrenman yapılırsa yapılsın eğer kaliteli bir uyku uyunamazsa uyku merkezi gerekli growth hormonunu salgılayamaz ve kas gelişimi istenen seviyede olmaz. Vücut ne kadar büyüme hormonu growht salgılarsa bir o kadar yağ yakım hormonu da salgılar.

İstenildiği kadar iyi antrenman ya da kardiyo yapılsın kalitesiz bir uyku, gelişimin istenilen gibi olmamasına neden olacaktır. Vücut geliştirme ile ilgilenen bazı sporcuların harici olarak aldığı growth hormonu vücudun uykuda yeteri kadar salgıladığı bir hormondur. Aynı şekilde yağ yakışını hızlandırmak için harici alınan ürünlerin yaptığını yapan bir hormon da uykuda salgılanmakta. Bir sporcu iyi gelişim için kaliteli uyumak durumundadır. Uykuya etki eden onlarca faktör bulunmakla birlikte gözden kaçırdığımız en büyük faktör odamızın rengidir.

firatcakir4b

İnsanı olumsuz etkileyen bir rengin içinde kaliteli uyuyabilmek mümkün değildir.

Kaliteli uyku uyuyabilmek için; odamızın renginde okyanus rengi, mavi veya yeşil, gül kurusu, lila-eflatun gibi renkleri seçelim. Çok açık ya da çok koyu renkler uyku merkezini olumsuz etkileyeceği için kaliteli uyuyabilmemiz mümkün olmayacaktır. Yine gece yanması gereken bir lamba zorunlu ise yine oda renginde tercih edilen renkler olmalıdır. Uyku merkezinin kendini güvende hissetmesi, yapması gereken tedavileri en güzel şekilde yapmasını sağlar. Güzel bir kas gelişimi ve yağ yakışı için odamızın rengini tekrar gözden geçirelim.

 

SAĞLIKLI KALMAK İÇİN ARAMIZA KATILIN

PAYLAŞ
Fırat Çakır - Sağlıklı Yaşam Koçu Fırat Çakır, 2009 yılından beri kişisel gelişim sektöründe hizmet vermektedir. İngiltere UK Coaching Academy'den Yaşam Koçluğu ve NLP Eğitimlerini almıştır, aynı zamanda IFBB sertifikalı Fitness Eğitmenidir. Aralarında politikacıların, gazetecilerin, akademisyenler ve sanatçıların da olduğu birçok kişiye yaşam koçluğu yapmış ve yapmaktadır. Nişantaşı'ndaki FÇ Akademide, eğitimler vermekte, birbirinden değerli yaşam koçları ve NLP uzmanları yetiştirmektedir. Üniversite seminerlerine katılmakta ve her yıl 15.000'den fazla öğrenci ile buluşmaktadır. "Ben Sadece Kilo Verecektim, Hepsi Bu" "Kilonuzu Siz Belirleyin" "Uykuya Dair Her Şey" "Kıyamet" "Sağlıklı Yaşa Kariyerin Olsun" isimli kitapları bulunmaktadır.