Ana sayfa Beslenme Yaz Sebzelerini Kışa Hazırladınız Mı?

Yaz Sebzelerini Kışa Hazırladınız Mı?

483
PAYLAŞ

Tatil planlarını kıştan yapıp yazın daha ucuz ve güzel tatil geçirenler var. Peki, yaz aylarına yaptığımız yatırımı kış ayları için de yapıyor muyuz?

Yazın bereketi pazarlarda, marketlerde her yerde kendini gösterirken, kış aylarında soğuk ve elverişsiz hava şartlarından dolayı mahsullerin donması, tarladan ürünlerin toplanamaması nedeniyle alışverişten elimiz boş döndüğümüz oluyor. Bu durumda ağustos böceği mi yoksa karınca mı olmak istediğinize karar vermelisiniz.

Ağustos böceği gibi bütün yazı güle oynaya geçirip kış mevsimi geldiğinde aç kalıp yiyecek bir şey bulamadığınızda aklınız başınıza gelenlerden olmayın.

Gelin siz de bu yaz karınca gibi çalışıp kış aylarına hazırlık yaparken diğer taraftan da tatilin tadını çıkarın. Her ikisini birlikte yaparak hem cebinize hem geleceğinize hem de ülkenize yatırım yapmış olacaksınız.
agustos2

KIŞ İÇİN HANGİ ÜRÜNLERİ, NASIL HAZIRLAYABİLİRİZ?

Annelerinizden ve çevrenizdeki birçok kişiden domates konservesi yapıldığını duymuşsunuzdur. Domatesi konserve yapmak dışında da farkı şekillerde muhafaza ederek saklayabilir birçok yemeğe, çorbaya ve sosa koyabilirsiniz. Bu şekilde kış ayında yaptığınız yemekler daha lezzetli ve sağlıklı olacaktır. Domatesi buz kalıplarına, buz poşetlerine ve buzdolabı torbalarına koyarak da muhafaza edebilirsiniz.

Bezelye hem garnitür hem de yemek olarak lezzetli ve besleyici bir sebzedir. Hazır konservelerden uzak durup bezelyeyi mevsiminde alarak kullanacağınız kadarını dondurup saklayabilirsiniz.

agustos

Kırmızı ve yeşil biberler kışın en pahalı ürünlerindendir. İçine koyacağınız yemeğin ya da sosun türüne göre şekil vererek biberleri saklayabilir, tüm kış boyunca paranız cebinizde kalarak daha sağlıklı ürünler hazırlayabilirsiniz.

Dolmalık sebzeleri yazdan içini doldurarak hazırlayıp dondurursanız her zaman dolabınızda hazır bir yemeğiniz olur. Burada en çok dikkat edilmesi gereken dolmanın iç harcına koyacağınız kıymanın taze olmasıdır. Dondurduğunuz kıymayı koyarsanız çözdürdüğünüz ürünü tekrar donduracağınızdan gıda güvenliği açısından risk teşkil edecektir.

Çözdürülmüş ürünleri tekrar dondurmayınız.

Kırmızı biberi ve patlıcanları közleyip kabakları rendeleyip tavada hafif ateşten geçirdikten sonra dondurduğunuzda kış ayı için mezeleriniz de hazır olmuş olacaktır.
Salatalıkları keserek ya da rendeleyerek dondurduğunuzda kışın çok lezzetli cacıklar tüketebileceksiniz.
agustos3

Fasulye, kabak, bamya gibi sebzeleri domates ve soğan ile birlikte poşetleyip dondurursanız yemek yaparken çok daha hızlı olup zaman kaybı yaşamazsınız.

Filizlenen soğan ve sarımsakları kullanmamak için yazdan taze sarımsak ve soğanları istediğiniz boyutlarda keserek dondurduğunuzda çok daha sağlıklı ürünler tüketmiş olacaksınız.

Özellikle çalışan kadınlar için uygun zamanlarda derin dondurucuya koyulan sebze ve meyveler can simidi olacak hem yazın hem kışın her mevsimde pratiklik sağlayacaktır. Tüm bunları yaparken alacağınız ürünleri de doğal ve organik olarak tercih ederseniz kimyasal ilaçları da vücudunuza almayarak hem daha sağlıklı beslenmiş olacaksınız hem de bu ürünleri üreten üreticilere destek vererek birçok kişiyi de doğal üretmeye teşvik etmiş olacaksınız.

 

SAĞLIKLI KALMAK İÇİN ARAMIZA KATILIN

PAYLAŞ
Doğal ve organik ürünler üzerine Sağlıklı Yaşam Koçu, ISO 22000 Baş Denetçisi, Gıda Teknolojisi,Tarım ve İşletme Fakültesi mezunudur. Haliç Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünde eğitimine devam etmektedir. Aynı zamanda ISO 22000 baş denetçi unvanına sahip olup birçok otel , restoran ve üniversite yemek hizmetlerinin gıda hijyen kontrol denetimini yapmaktadır. Şu anda Doğal ve Organik Ürünler üzerine Koçluk Hizmeti, Gıda Denetim Uzmanı olarak da denetim, eğitim ve danışmanlık hizmetleri vermektedir. "annemdenetimde" blogunun sahibi olup denetlediği, kontrol ettiği yerel firmaların ürünlerini tüketiciler ile paylaşarak bu konuda bilinçlenmeyi arttırmayı amaçlamaktadır.