Ana sayfa Sporun Faydaları & Soru-Cevap Yüzme Hakkında Sık Sorulan Sorular ve Cevapları

Yüzme Hakkında Sık Sorulan Sorular ve Cevapları

3575
PAYLAŞ

Günde kaç dakika yüzmeli?

Ne için yüzdüğünüze bağlı değişecek bir süredir. Eğer yalnızca spor yapayım, hiç bir hedefim yok diyorsanız, günde 50 dakika etkili bir yüzme antremanı idealdir.

Haftada kaç gün yüzmeli?

Eğer rahatlamak için ve herhangi bir beklenti içinde değilseniz 2-7 gün, belli bir beklentiniz varsa 4-5 gün, müsabakaya katılıyorsanız 6 gün yüzmelisiniz.

yuzmeteknigi

Yüzme de kaç teknik vardır?

Yüzmede 4 tane yarışma tekniği vardır. Serbest, sırtüstü, kurbağalama, kelebek.

Yüzerek kaç kalori yakılır?

Uzun süreli orta tempoda yüzerken ortalama 10 dakika 100 kalori yakılır.

En hızlı yüzme tekniği hangisidir?

En  hızlı  yüzme  tekniği  serbest  olarak  bilinen  crawl  tekniğidir.

Yüzerek form tutulur mu ?

Yüzerek form tutulur. Yüzerek hem dayanıklılık hem de kuvvet egzersizleri bir arada ve aynı anda yapılır. Form tutmak daha basit hale gelir.

Yüzme her yaşta öğrenilebilir mi?

Yüzme her yaşta öğrenilebilir. İstemek yeterlidir.

yuzmeteknigi2

Yüzerek kilo verilir mi?

Yüzerek etkili bir şekilde kilo verilebilir.  Uzun süreli yüzme kas kemik yıkımını durdurarak yağ yakımı sağlar. Cardio yüzme yanında dengeli beslenmede yapılmalıdır.

Bu yazının tam metni FitSharp Dergi Aralık 2014 sayısında yer alıyor. FitSharp Dergi’ye iOS & Android cihazlarınızla ulaşabilirsiniz.

FitSharp iOS FitSharp Android

SAĞLIKLI KALMAK İÇİN ARAMIZA KATILIN

PAYLAŞ
3 yaşında yüzme derslerine başlamış ve 6 yaşından itibaren profesyonel olarak yüzme hayatıma devam etmektedir. 6 yaşında Kınalıada su sporları kulübünde ilk madalyasını aldı. Sonrasında sırası ile Heybeliada Su Sporları Kulübü, Fenerbahçe, İstanbul Yüzme İhtisas Kulübü, Galatasaray Spor Kulübü’nde aktif spor hayatıma devam etti. Bahçeşehir Üniversitesi’nde Spor Yönetimi bölümünde Yüksek Lisans yaparak eğitim – öğretim hayatına devam etmektedir. 8-9 Haziran 2013 tarihinde Marmaris ilinde yapılan Masterlar Bahar Kupası Türkiye Yüzme Şampiyonası’nda 100m ve 200m kelebek branşında, Türkiye Rekoru’nun sahibi olurken 50m kelebek ve 100 m karışık branşlarında Türkiye Şampiyonu oldu. Meis – Kaş ve Uluslararası Boğaziçi Asya’dan Avrupa’ya Yüzme Maratonu Yarışları’nda derece sahibi. Şu an 33 Milli yüzücünün özel kondisyonerliğini ve supplement danışmalığını yapmaktadır. Strength and Conditional Coach. Dünyanın İlk Expert Genetic Trainer Yüzme Antrenörü ve Kondisyoneri. Acarkent - Coliseum Sports Club bünyesinde Personal Trainer olarak çalışmaktadır.